Wizyta na badaniach zapory ziemnej 1

         Nasze Koło otrzymało niedawno propozycje uczestniczenia w badaniach zapory ziemnej na Uniwersytecie Przyrodniczym, które organizuje i prowadzi SKN Hydrologów i Hydrotechników pod kierownictwem Pana mgr. Macieja Gruszczyńskiego. Z tego właśnie powodu w czwartek, 30 marca, delegacja Koła EtaKsi miała okazję podziwiać budowę i zniszczenie modelu wspomnianej zapory.

        Model powstał z piasku drobnego i średniego, jego wysokość wynosiła 0,9 m, szerokość w koronie to 0,1 m, szerokość podstawy : 3,25 m, zaś nachylenie skarpy odwodnej i odpowietrznej wynosiły odpowiednio 1:2,5 oraz 1:1. Bezpośrednią przyczyną zniszczenia było upłynnienie skarpy odpowietrznej przez brak drenażu w podstawie skarpy. Dodatkową przyczyną był nierównomiernie zagęszczony grunt, co zaś było skutkiem nieosiągnięcia wilgotności optymalnej przy zagęszczaniu.

        Przy okazji poznaliśmy laboratorium hydrologiczne Uniwersytetu Przyrodniczego od podszewki. Oprowadzał nas po nim mgr. Jeremy Ram, który nie tylko wytłumaczył podstawy teoretyczne, zasady działania i możliwości znajdujących się tam stanowisk oraz urządzeń, ale także zademonstrował działanie niektórych z nich.

        Mamy nadzieje na rozwój współpracy między naszymi kołami i życzymy owocnych badań.

 

 Zapora_1

Zapora_2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *