Papierowa Scena

Papierowa scena to część projektu „Papier”, której celem jest zbudowanie kopuły w konstrukcji kratownicy przestrzennej. Inspiracją są projekty japońskiego architekta Shigeru Bana, m. in.:

boathouse expo_pavillion paperbridge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początkowym pomysłem było postawienie pawilonu wzorowanego na strukturze kopuły geodezyjnej, zmodyfikowanej poprzez przenikanie trzech różnej wielkości sfer. Kształt obiektu jednak ewoluował i w tej chwili prezentuje kopułę składającą się z trzech „nóg” wykratowanych przestrzennie oraz rozpiętej między nimi powłoki prętowej stanowiącą zadaszenie. Jak to wyglądało – galeria.

Podstawowym elementem konstrukcyjnym ma być kartonowa tuleja. Do dyspozycji mamy przekroje o średnicy nawet do 400 mm i grubości ścianki 15 mm. Taki przekrój może mieć nośność nawet 200 kN!! Struktura kratownicy została zaprojektowana tak, aby długości prętów wynosiły ok. 1,0 m.

Do zaprojektowania pozostała konstrukcja węzłów. Stanowi to w tej chwili najtrudniejsze wyzwanie. Pomysłów jest wiele – od systemowych rozwiązań stalowych po dopasowanie tulei do siebie i klejenie. Co do każdego są wątpliwości odnośnie naszych możliwości technicznych i kosztów. Oprócz tego należy dobrać przekrój pręta. To będzie możliwe dopiero znając wytrzymałość tektury, z której będą one zrobione. A to musimy zbadać sami. Ze względu na specyfikę zastosowania tulei w przemyśle, dostępne dane to głównie wytrzymałość na zgniatanie prostopadle do przekroju.

Na koniec konstrukcję oczywiście wykonamy! Wybierzemy najlepsze miejsce na koncert i tam ją postawimy. Liczymy na to, że uda się taki koncert zorganizować i finał będzie głośny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *